Büyükelçi suikastinin mesajı ne?
Adnan ÖKSÜZ

Adnan ÖKSÜZ

Büyükelçi suikastinin mesajı ne?

06 Ocak 2017 - 02:45

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Peki, sukiastın mesajı/mesajları, soru işaretleri ne

* Saldırganın kimliğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı: “Saldırgan, 24 Haziran 1994, Aydın Söke doğumlu. Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğünde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş.”

* Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a suikast düzenleyenin bir “Türk polisi” çıkmasıyla şu çağrışım mı belleklere kazınmak isteniyor; “Evet, artık her yer güvensiz, her yerde terör olabilir. İlla ki dışarıdan biri olması şart değil. İlla ki yabancı olması gerekmez. İlla ki istihbarat zafiyeti olması da önemli değil. Teröristin sınırları aşarak, geçerek gelmesi de anlamsız. İşte bakın Ankara’nın göbeğinde çok önemli bir misyon şefi, büyük bir ülkenin büyükelçisi görevli olduğu o ülkenin resmi polisi tarafından suikaste uğrayabiliyor…” Bu mudur

* Moskova merkezli uluslararası medya kuruluşu olan Sputnik haber sitesi, olaydan hemen sonra, oldukça dikkat çeken bir haberi servis etti: “Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık 2014 Konya ve 1 Şubat 2015 Bursa seyahatlerinde de görevde olduğu belirlendi.” Bu şu anlama geliyor; Devlet büyüklerinin güvenlik önlemlerine şu aşamadan itibaren daha bir dikkat ve itina göstermek icabediyor…

* Saldırganın, “Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın” diye bağırması kendisini bu işe sevk eden, yönlendiren karanlık odakların “kirli mekanizması” olarak değerlendiriliyor.

* Rusya, bölgeyi en iyi bilen küresel güçlerden biri. Bir şey daha; Rus istihbaratı dünyada hala en güçlü istihbarat ağlarından birine sahip. Son dönemde Türkiye-Rusya yakınlaşmasının, bölgede farklı provakatif olaylara/suikastlere yol açabileceğini en iyi kestirebilecek, görebilecek bir ülke varsa o da Rusya. O halde kafalarda oluşan soru işareti şu: Rusya neden yeterli güvenlik önlemi almadı

* Olayla ilgili ilginç bir “kare”den de söz etmek lazım; Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikast sonucu hayatını yitirmeden hemen önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da bir tiyatro oyununu izlemek üzere yola çıkmıştı. Bu tiyatro oyununun yazarı, 19. yüzyılın başında Rusya’nın İran büyükelçisi olan Aleksandr Griboyedov’du. İşte buraya dikkat; 1829’daki bir diplomatik kriz sırasında elçiliği basan bir grup öfkeli İranlı, Rus büyükelçiyi öldürmüştü. Rus kaynaklar elçilik baskınının arkasında İngiliz ajanların olduğunu iddia etmişti!

* Beklentilerin aksine, saldırıyı ‘alçakça’ diye nitelendiren Putin, “Rus Büyükelçiye yapılan saldırıya verilecek cevap, terörizme karşı savaşı güçlendirmektir” diye konuştu. Bu açıklamayı, “Putin oynanmak istenen oyunu gördü” şeklinde yorumlayanlar da oldu.

* Karlov cinayetinin araştırılması için Moskova’dan Ankara’ya soruşturma grubu gönderilmesi konusunda her iki ülkenin anlaşma sağladığı da belirtildi. Bu açıklama şu anlama geliyor; “Rus istihbaratı da bu suikastın aydınlatılmasında görev alacak.”

* Suikastın “zamanlamasına” da dikkat çekmek gerekiyor. Zira Suikastin olduğu saatlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova yolundaydı, havadaydı. Suikastten iki saat sonra da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın Moskova’ya gitmesi planlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus lider Vlademir Putin’in yoğun telefon görüşmeleri, “Halep’te sonuç getirecek” beklentisi vermişti. Böyle bir konjoktürde saldırının gerçekleşmesi da ince bir ayrıntı ve de dikkat çekici…

* Uzun yıllar İngilizce gazete Turkish Daily News’i çıkaran ve diplomasi koridorlarını çok iyi bilmesiyle tanınan İlnur Çevik, Sputnik’e açıklamalarda bulundu. Çevik, Andrey Karlov’u öldüren polis memurunun Gülen cemaati ile bağlantısı olduğunu öne sürdü. İlnur bey, Şubat 2016 tarihinden beri Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapmakta. Çevik’in bu iddiası, “resmen” açıklanmasa da yoğun olarak dillendirildi.

* “Andrey Karlov suikastını beş kelime ile özetle” diyorsanız, cevabım şudur; “Her bakımdan derin bir suikast!”

 

“Sefir siz misiniz” Dediler, sonra taradılar!

 

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastı, akıllara diğer “büyükelçi suikastlarını” getirdi.

Bunlardan biri, 1975 yılındaki Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği saldırısı.

22 Ekim 1975 tarihinde terör örgütü ASALA tarafından gerçekleştirilen Viyana Büyükelçiliği saldırısında Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Daniş Tunalıgil, büyükelçiliği basan 3 Ermeni saldırgan tarafından öldürüldü.

Yüzleri maskeli ve otomatik silahlı 3 kişi, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’ne baskın yapıp güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdi.

Sonrasında Büyükelçi’nin makam odasına girdiler.

Burada Daniş Tunalıgil’e Türkçe, “Siz Sefir misiniz” diye soran ve “Evet” cevabını alan saldırganlar, Tunalıgil’i otomatik silahlarla taradılar. Tunalıgil, olay yerinde can verdi. Teröristler, hızla binayı terk ederek, özel bir otomobille uzaklaştı.

 

Dünyayı sarsan suikastler

 

* Kenndy Suikastı

* Malcolm X Suikastı

*  Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand Suikastı

* Çar II. Alexander Suikastı

* Julıa Caesar Sukastı

* Tiberius Gracchus Suikastı

*  Juvenal Habyarimana Suikastı

*  İsveç Kralı III. Gustav Suikastı

*  Abraham Lincoln Suikastı

 

Başımızı döndüren gece!

 

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a düzenlenen suikast gecesi…

Karlov suikastiyle ilgili gelişmeleri izlerken peş peşe felaket haberleri geldi;

* Tam o karanlık saatlerde Almanya’nın başkenti Berlin’de pazara dalan TIR insanları biçti. En az 9 kişi öldü. Alman polisi ‘Kaza değildi’ derken, terör saldırısı ihtimali üzerinde duruluyor…

* Yetmedi, bu kez bir saldırı haberi de Zürih’ten geldi. İsviçre’nin Zürih kentindeki bir camide gerçekleştirilen silahlı saldırıda yaralanan 3 kişinin Somalili olduğu belirtildi.

* Burada da durmadı; sabaha karşı bu kez yine Ankara’dan bir saldırı haberi daha geldi; Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast gerçekleştirilen yerin çok yakınlarında bulunan ABD Büyükelçiliği önünde silahlı bir saldırı gerçekleştirildi. Olay saat 04.00 sıralarında meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen bir şahıs, ABD Büyükelçiliği önünde elindeki silahla havaya bir el ateş etti.

***

Tüm bunlardan sonra gayri ihtiyarı şu 3 kelimeyi tekrarlayıp durdum; “Ne oluyoruz arkadaş!”

 

Amaç, kaos ve iç savaş!

 

Beşiktaş’taki hain ve alçak saldırı henüz tazeliğini korurken bu kez de Kayseri…

Terör eylemlerinin toplumlar ve ülkeler üzerindeki beklenen etkileri; ümitsizlik, dehşet ve kaos ortamı… Bunun sonucu da iç savaş… Biliyoruz ki, birileri bunu salyalı “heves”leriyle bekliyor!

Karanlık güçler ve odaklar, terörü ve teröre kapı aralayan yapıları destekleyerek bölgeyi ateşe vermek istiyor.

Kayseri, milliyetçi duyguların yoğunlaştığı bir ilimiz. Halkın bizzat hissedeceği şekilde tertiplenen hain saldırının bir amacı da, toplumun sinir uçlarını harekete geçirmek…

Piyonlara, hainlere, alçaklara buradan mesajım şudur; Bunun da altında kalacaksınız!

 

Bu yazı 47980 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum