2020 YILI, İKİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ
Ahmet AYDIN

Ahmet AYDIN

2020 YILI, İKİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ

07 Nisan 2020 - 21:33

Coronovirüs (Salgını) - Suriye özelinde İDLİB.
 
          Hastalık, bela, cefa sıkıntılar, rahatsızlıklar, kaza haberleri aslında hayatımızda süreklilik arz eden bir şey değil-dir, arızî geçici bir durumdur. Yani hayatımızın. Oran verecek olursak yüzde ile %80 iyi olumlu, yüzde %20 olumsuzdur. Yâni hayatın olağan akışı budur, der; Büyük Üstadlar, kendinizde eminim bu konuda bilgi birikim ve şahsî tecrübemiz vakidir.
          Sağlık Bakanlığı verilerine göre; çeşitli komplo teorilerinin odağındaki bu salgının sebebi coruna virüsler (COV) zonotik olup, hayvanlardan insana bulaşan soğuk algınlığından Ortadoğu solonum sendromu (MERS-COV) ve şiddetli akut sendromu(SARS-COV) daha ciddî problemlere kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük virüs ailesidir.
         Coronavirüsler tek zincirli, pozetif porileli, zarflı RNA virüsleridir, ancak genomlarında bu enzimi kodlarlar, yüzeylerinde çubukçu uzantı uzaltılı olduğu için Latincedeki Corona "yani taç, anlamından yola çıkılarak Coronavirüs (taçlı virus denmiştir. Alfa, Beta, Gama türleri olan bu virüsler insan, yarasa, domuz, kedi köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilmektedir…
            2019-n Cov enfeksiyonu için doğrulaması yapılmış veya değerlendirmesi devam eden bir kişi ile, son temaslarından sonraki 14 gün günde iki kez ateşlerini ölçmeli, öksürük, solunum sıkıntısı ile titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, kusma ve burun akıntısı gibi diğer erken semptomların olup olmadığını takip etmelidirler. P.Dr. İsmail Hakkı AYDIN.
         Buradan cihetle, nasıl bir hastalığa düçar olduğumuzu takdir edersiniz, tabii ki sosyal izalasyon, mesafe koruma, insan mesafesi, koruma kalkanı önemlidir, bunun yanında el hijyeni, kurallara uygun temizlik ve hijyen kuralları ARTI, aksırma veyahut öksürmede ağzımızı kağıt mendil veyahut dirsek içimizle kapatmak, hastalığı bulaştırmamak adına önemli ve gerekli kurallar bütünüdür. İnşallah bu süreci az bir zayiatla ülke genelinde topyekün sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden bölgesel ve noktasal karantina ile çözeriz.Hem malî ve hem de sağlık açısından zor bir durum.
          Ancak koronavirus, dünya medyasının abarttığı vechile, sadece hastalıklardan bir hastalık, yaşadığımız yüzyılda belki, savaşlarda, belki kıtlıktan, belki yeterli ilaç bulamayıp ölen mahrum sakat kalan, binlerce, yüzbinlerce insan VAR, ancak insanlığın umurunda değil, bu üzerimize vazife çıkarılacak derslerdendir. İbret alabilirsek, ne alâ.
         Bu vesile ile camiler, ibadethaneler Kâbe dahil, mescitler kapatıldı, belkide inşallah olmaz, teravih namazları sıkıntıya girebilir, buruk bir Ramazan ve Bayram geçireceğiz anlaşılan ancak her şerri yaratan Rabbulalemin derdide devasını da yaratmıştır. Biz müslüman toplum böyle inanırız, buda geçer yahu diyorum. Başta Sağlık Bakanımıza ve sağlık emekçilerine, profundan doktoruna hemşiresine, hademesine, her kademesine teşekkürü bir borç biliyor, vefat edenlere rahmet, sağlıklı olup iyileşenlere ömür boyu sağlık diliyorum...
           " Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi.
              Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.
           Kanunî Sultan Süleyman.
 
        İDLİB" Konusu…
        İkinci önemli gündemdir, yazımıza konu olan; belki korona salgın hastalığı DÜNYA siyâset ve ekonomisini etkileyen bir hal alsa da Suriye özelinde İdlib daha sonraki günlerde sıcaklığını korumaya DEVAM edecektir.
          Bu öyle bir mevzu ki, insana başından alan girift, kaotik, vekâlet savaşlarının hüküm sürdüğü, lejyoner savaşçıların kullanıldığı, insanlığın tarumar edildiği, hiç bir kural kaidesi olmayan, gayr-ı insani, gayr-ı ahlâkî, fütursuz arapsaçı modeli.
          Petrol, petrodolar, doğalgaz kaynakları, Amerika, Rusya, İsrail ve yavruları İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerin başka ülke toprağında farklı çıkar ve amaçları Orta-doğu coğrafyasını yangın yeri ve cehenneme sürüklemiştir. Denizde hayatını kaybeden çocuklar ve anneler, Mülteciler sorunu da cabası, ölüyor insanlık heyhat, insanî boyut.
         2018 Eylül ayında imzalanan soçi mutabakatına rağmen rejimin İdlib'e yönelik rejim saldırıları aralıklarla sürmüş, ardından Rusların hava saldırılarına başlaması ile birlikte idlib yeniden çatışmaların odağında olmuştur. Rejim nisan ayında başlattığı saldırıların ardından hama kuzeyinde ilerleme sağlanmış, Morek' teki TSK' nın kuşatma kalması ve Hanşeyhun beldesinin muhaliflerce kaybedilmesiyle sonuçlanmıştır.
         Bu süreçten itibaren devam eden aralıklarla saldırılar ve Rus hava saldırıları neticesinde yüzbinlerce sivil yerlerinden edilmiştir. İdlib havzasında tüm saldırılarla yerlerinden edilen sivil sayısının 1.6 Milyona yaklaştığı değerlendirilmektedir. Son dönem-de gerçekleşen saldırılar sonucunda ise TSK' Ya ait Surman'daki gözlem üssü rejim güçleri tarafından çevrelenmiş durumdadır. Bu saldırı neticesinde 400 bin sivilin Türkiye sınırına geldiği ifade edilmektedir. Rejim İdlib'in Güneydoğusuna ve Halep batısına gerçekleştirdiği son ilerlemeler ve saldırılarla M5 yolunu kontrol etmeyi, buna buna Maarat el Numan kentini ele geçirmeyi hedeflemektedir. Rusya ve Rejimin idlib’te kısa vadeli planlarının M4 ve M5 karayollarını kontrol ederek, İDLİB şehir merkezini de karadan bombalama gerçekleştirebileceği noktaya getirmeyi hedeflediği görülmektedir. Kutluhan GÖRÜCÜ SETA DIŞ Politikalar Direktörü, Araştırman.
         Türkiye, İran ve Rusya dışişleri bakanlarının 20 Aralık’ta yayınladığı Moskova bildirisi, SURİYE sorununun çözümü için daha önce ortaya konan girişimlere nispetle çok daha büyük umut yarattı.
          18 Mart 2011'de başlayan Suriye krizinin çözümü için ortaya konan Uluslararası girişimleri hatırlayalım:
        1- Türkiye’nin girişimi (8 Ağustos 2011)
        2- Arap Birliği Girişimi (10 Eylül 2011)
        3- Dostlar Gurubu Girişimi (Tunus’taki ilk toplantı 24 Şubat 2012)
        4- Annan Planı (10 Nisan 2012)
        5- Cenevre Bildirisi (30 Haziran 2012)
        6- Cenevre-2  Konferansı (24 Ocak 15 Şubat 2014)
        7- Suriye destek gurubu Viyana Bildirileri (30 Ekim / 15 Kasım 2015)
        En son Türkiye- Rusya Zımnen Suriye, 2 Ay geçici ateşkes antlaşması... Antlaşmanın tüm maddelerini tek tek ele almıyoruz, zira kamuoyu tarafından bilinmektedir.
        Reel politik analizime göre; 1) Türkiye, Suriye’den başlayan sınır güvenliğini 35- 40km derinlikte Irak bitimine kadar evvel emirde Irakta dahil, terör ve güvenlik tehdidi nerde VARSA, kimden gelirse gelsin, halkın emniyet ve huzuru için Askerî ve istihbarat güçleri ile sağlamalıdır.
         2) Sn Devlet Bahçeli’nin "Gerekirse Şam’a kadar gideriz" şeklindeki hamâset dolu beyanlardan kesinlikle kaçınmalıdır. Bu konuda "Yurtta sulh, cihanda sulh" kaidesince TÜRKİYE- SURİYE savaşı, sıcak savaş kesinlikle denenmemelidir. Bu ancak düşmanın ekmeğine yağ sürer, Amrika, İzrail gibi…
          3) Türkiye, Suriye normalleşene kadar elde ettiği mevcut kazanımlarını korumalı, Suriyenin bütünlüğüne giden, federatif değil, Ulusal Devlet olan Suriye’yi, ister Esad, ister Esad dışı muhaliflerce yeniden inşa etmelidir.
         4) Bundan sonraki zorlu süreç, Amerika ve Rusya’ya rağmen ki; Suriye’yi kendi aralarında Lazkiye Üs bölgesi Rusya'ya Deylizor ve Petrol bölgesi Fırat’ın doğusu Amerika’ya zımnen bölüşerek antlaşmaya varmışlardır, kadehlerini de yudumlamışlardır... Kan, zulüm ve gözyaşı üzerinden... Yüce Allah'ın mutlak adaletini bir kenara not ederekten.
         5) Buradaki süreci yönetirken, Fırat’ın Doğusunu kastediyorum, YPG Bölgesi, Kürt kantonunu engellemek için Türk Dışışleri Böl_ Yönet stratejisi uygulamalıdır. Yani Kürt gurupları heteroje etmelidir.
          6) Suriye ve Irak toprak bütünlüğü ve komşularının huzur ve refahı en çok Türkiye'nin ve Türk insanının hem insanî, hem vicdanî hem ahlâkî duruşudur. İnşaallah savaşlar tüm dünyada özellikle, islam coğrafyalarında son bulur. En kötü barış en iyi savaştan daha iyidir.
          7) Ülke ve Millet olarak, devletimizin, bayrağımızın, TSK' nın tüm manevî dinamiklerimizin her daim yanındayız.
         Biraz uzunca bir metin oldu, ki; 2020 yılına ait iki önemli kapsamlı geniş hacme sahip Korona Covid 19 Küresel Salgın ve Suriye özelinde İDLİB mevzuunu etraflı bir biçimde bu dar satırlara sığdırarak derc ve meczetmeye çalıştık, Inşallah savaşmadan diplomasi ve argümanlarını kullanarak huzurlu barışçıl bi dünya dileyerek insanlık erdemini yakalamayı murad ediyorum....Sağlıcakla  Pr Dr İsmail Hakkı AYDIN sihirli sözcükleri ile iktifa ediyorum....
 
               FELSEFİ KEYFİYET:
       İnsan; en asil vekalet, mükellefiyet!
       Beden; en kutsal emanet!
       Ömür; en kısa mühlet!
       Hayat; en ağır siklet!
       Ölüm; en mübhem izâfiyet!
       Beyin; en büyük devlet!
       Akıl; en mukaddes nimet!
       Ruh; en esrarlı, rahmanî işaret!
       Vicdan: en hassas hikmet!
       Zekâ; en keskin haslet!
       Nefis; en gafil, sefil enaniyet!
       Şeytan; en masum illet!
      * "En hassas ölçü birimi vicdandır"
      * Bu âlemde ne varsa, biribirine borçludur.
      * Hastalıkların önlemesi için harcanan bir kuruş, tedavileri için sarf edilen milyarlara bedeldir!
 
       Hoşça kalınız…
 
 
 

Bu yazı 14717 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Özkan Mustafa KÜÇÜKKURAL
    1 yıl önce
    Hatırlatıcı ve bilgilendirici oldu Teşekkür ederim.