31 Mart Yerel Seçimleri; Süreç ve Sonuç Analizi...
Ahmet AYDIN

Ahmet AYDIN

31 Mart Yerel Seçimleri; Süreç ve Sonuç Analizi...

24 Nisan 2019 - 20:09

Her zaman dilimize pelesenk olmuş ve Meclisin duvarında yazılı, hukuk nosyonu olarak da kabul ettiğimiz veciz sözle başlayalım; Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Demokrasinin temel dayanağını oluşturur. Demokrasinin temel kuramları, partiler, seçim ve demokratik katılım, STK, Üniversiteler ve günün sonunda seçim sandığı konuşur.

 

Halk kararını ver-di, seçimler demokratik katılımın yüksek % 85 oranında katılımla sandığa koştu ve kendisine yakın bulduğu, A,B,C,D partilerine oyunu verdi. Buradaki tercih bazen destekleyici bazende tepki oyu olarak verildi.

 

Şimdi, partilere geçecek olursak; AK Parti yani iktidar partisi % 52 küsür oy alarak iktidarın meşruiyetini bir kere daha perçinledi. CHP ise iyi bir seçim stratejisi ve sakin bir yönetim anlayışı ile, İstanbul tartışmalı olmakla birlikte, Ankara, Antalya, Adana, İzmir gibi, şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu elinde bulunduran Büyük şehir belediye başkanlıklarını AK Partinin elinden aldı. MHP orta anadoluda GÜZEL bir varlık gösterdi. Van, Diyarbakır, hendek siyaseti, kayyum atamasına rağmen,Kürt seçmen üzerinde karşılık görmedi, HDP de kaldı, Şırnak, Hakkâri, Ağrı

gibi illeri ise, Güneydoğu'da, AK Parti bünyesine katarak zafer elde etti.

 

Ak Partinin seçim stratejisi ; hırçın,agresif ve üst perdeden bir profil çizdi. Erdoğan Belediye Başkanlarının yerine kendisi başkan adayıymış gibi diyar, diyar dolaştı, bu seçmende pek karşılık görmedi.

 

Ayrıca, Ülkenin bekası bu coğrafyada, Osmanlı çöküşü mütevellit her daim olmuştur. Halk kendi bekasına bakarak, ekmeğinin derdinde olarak, sebze-meyve, fiyat pahalılığı, enerji maliyetlerinin yüksek olması gibi enstürümanlar ve Ak Parti belediyelerinin zaman zaman adam kayırmacılık ve keyfî uygulamaları ayrıca bir çok alanı yersiz imara açarak, vatandaşın yaşam kalitesini ve alanını kısıtladılar.

 

Buna mukabil tepki oyu ve farklı deneyim olsun diye, CHP'yi büyük kentlerde tercih etti.Cumhuriyet Halk Partisi, Başkanlık sisteminin getirdiği, ikili yapıyı kendi lehine kullanmayı iyi becerdi. CHP, İP, Saadet Partisi, bir biçimde örtülü HDP İttifakı sandığa yansıdı, ayrıca. Kılıçdaroğlu sakin üslup ve dil kullanarak, seçim stratejisi ve Muhafazakar Sol İstanbul'da, Ankara'da Milliyetçi, bir Belediye Başkan adayı göstererek, Ankara'da, dört puan, İstanbul'da az bir puan farkla ipi göğüsledi.

 

Ha bu ne ilk nede son seçim, Cumhuriyet tarihimiz seçim tecrübesiyle doludur. Şayet, Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı, Sn Recep Tayyip Erdoğan, hükumet yönetimini vede ekonomik yönetimi, GÜZEL yönetmeyi başarırsa, gemiyi kayalara çarpmadan ve kıyıya oturtmadan, Ak partisi 2023'de yine ipi göğüsleyen parti olur.

 

Ve fakat ayrık otları bünyeye uymayan, Muhazakar Demokrat kimliğe uymayan, asalak geçinen tipleri partinin dışına

atarak, etnik temizlik yaparsa, bu dediğimiz tecelli eder. Bu şartı burada özellikle belirtiyorum. CHP'ye de

bir fırsat Belediye ve belediyecilik anlayışında doğdu. İzah edersek; kenti yağmalamadan, yağma ekonomisi

yapmadan, vatandaşa ideolojik ayrım yapmadan, etnikdini, mezhebi ayrım yapmadan, çoğunluk esasına değil,

çoğulculuğu önceleyerek, hizmet ederse, beş yıl sonra meyvelerini toplar, YOK, tersi vaki olursa vatandaş yani seçmen, bir yerde kendine uygun, YÖNETİCİ, SİYÂSET'çiyi bulur, seçer. Demokrasinin gereği budur.

 

Halk artık, huzur güven, iş-aş, ekmek istiyor, kavga istemiyor. Zaten dikkat ettiyseniz, Büyükşehirlerde başkanlar CHP li olmasına rağmen, Meclis üyeleri Ak Parti veya bunun tersi durum, söz konusu. Bunun anlamı şu, kendiniz kendinizi denetlemeyin, bir başkası

sizi denetlesin ve ortak akılla uzlaşın....

 

Seçim biter, geçim başlar, seçim yorgunu olduk, artık düz otobanda, reel ekonomiyi önceleyerek, ekmeği paylaşarak, ilk okuldan başlayıp, üniversite bitirilip, istihdam politikasına kadar, çünkü bir ülkenin kalkınması, kaliteli İNSAN düzeyi ortalamasının yüksek olmasıyla ilintilidir.

 

Adam akıllı bir Millî eğitim politikası, Tarım politikası, Sanayi Politikası ve Millî hamleyle bu zorlukların üstesinden geliriz,diyorum.

 

Türkiye, büyük ve güçlü ve lider bir ülkedir. Her zorluğun altından kalkmasını bilmiştir...

 

Ümitler yıkıldı, YOK oldu, eyvah dediğimiz anda bile, küllerinden yeniden doğmuştur...

 

Bir şartla; kavga etmeden, tansiyonu aşırı yükseltmeden, adilce bölüşerek....

 

Sağlıcakla kalın!..

 

Bu yazı 1407 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum