Ramazan Medeniyeti (Hakkullah, Hukukullah, hukukulubbad)
Ahmet AYDIN

Ahmet AYDIN

Ramazan Medeniyeti (Hakkullah, Hukukullah, hukukulubbad)

02 Haziran 2017 - 18:59

içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kimde hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık, Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.''

Hoş geldin! Ya şehri Ramazan! Ümmetin ayı. Allah c.c.bu ayda nefsi terbiyemizi doruk noktaya çıkarmamızı bizden talep eder. Taki; İmsak vaktinden, iftar vaktine kadar bedenimizi aç bırakarak, ancak daha fazlasını kuran ve zikirle yaparak, hakkullah, Allah'ın hakkını, hemde Cenabı Mevlaya şükrümüzü, bir ay,sıkıştırılmış manevi  programla yerine getirmiş oluruz.

Ramazan Medeniyeti ayrıca, iftar sofrası (Maidetürrahman) iftar sofraları kurarak, oruçlu kardeşimizi, iftar ettirerek, hukukulubbad, kulların hakkı, yani sosyal yardımlaşma, infak ve insani etkileşimle tamamlayarak, gariban insanlarla aynı sofrayı paylaşarak, su ve hurma dahi olsa, Ramazanı şerifin yüceliğini, ruhumuza kattığı yücelmeyi, aşk, şevk, zevk ve Ramazan çoşkusunu ve birlikte ümmet olma şuurunu beraberce yaşarız.

Yine kulların hakkındandır; gıybet, dedikodu, hased, iftira, çamur atmak gibi insanların en kolayca yaptığı şeylerdendir ki, ilaveten kötü söz söyleme, kalp kırma, tatsız insanı üzücü davranışlar, oruçlu olduğumuz vakitte, topluca terk etmemiz gereken hasletlerdendir.

        Ebu Hureyre (R.A.)'den rivayet edildiğine göre; Rasülullah (S.A.V) şöyle buyuruyor, Aziz ve Celil olan Allah " insanın oruç dışında her ameli kendisi içindir, oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim, buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin. Şayet biri kendisine "söver"  veya "çatarsa" ben oruçluyum, desin. Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır. Birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır .

Gördüğümüz üzere; Ramazan Medeniyeti, onun manevi ruh iklimi ve atmosferi biz müminleri hem maddeten,hem manen büyük ikramlar ve sevaplara müsahhar kılmakta, Ramazanı yaşayan kullar sevinç ve neşeye gark olmaktadırlar.

Ramazanın bu hoşgörü iklimini sene boyu yaşatmamız, insanlığı, erdemi, zekat, sadaka, yardımlaşma, Allah'a kul olmanın buudu, yani yegane oluşu ve kulluk boyutu, Allah'ın ayetlerini anlama şuuru, mukabele usulüyle Cibril (A.S) la Hz.Rasulün birlikte yaptığı kuran tilaveti, Allahü zülcelalin kuran satırlarını okurken yaşayan, bazen hüzünlü, bazen sevinçli, bazen çoşkuyla, maneviyat koridorunda yükselerek, der, Hz Aişe kendisine sorulan cevaba müteallik, onun ahlakı için, yasayan kuran olduğunu bildirir, Hz Peygamberin. ...

İşte böylece, Ramazan ikliminin manevi atmosferini iliklerimize kadar yaşayarak, islam nimetine, Allah'ın bize verdiği, insanlık erdemine ,ne kadar şükür ve dahi teşekkür etsek azdır.

Bu güzel duygularla, Cenabı Mevla, bizleri bayrama ve hakiki bayramlara ulaştırsın. Ramazanı Şerifte ki yüce duyguları ; ahlakı,erdemi, üstün insani vasıfları, tüm sene boyunca yerine getirmeye çalışmalıyız.

Müslüman kesimler, birbirlerine zulmetmeyi ,haksızlık ve hak gaspı yapmayı, ahde vefasızlığı, yalan terki,bırakıp,emaneti emin ellere verip,ihanet etmezse, gelecek yüzyıl, ve yeni yüzyıl müslüman dünyanın olacaktır.

Bu münasebetle, hoşça kalın, dostça kalın. .....

 

Bu yazı 1388 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum