AHLAKSIZ BİR MİLLET OLDUK!
İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

AHLAKSIZ BİR MİLLET OLDUK!

13 Aralık 2017 - 17:15

   Nasıl yazının başlığı dikkatinizi çekti-mi? Okuma isteğiniz başlığın verdiği dürtü ile gerçekleşti ise inanın okumanıza değecek bir makale olduğunu peşinen söyleyebilirim…

Ahkâm keseriz! Biz asil bir milletiz diye, Övünürüz… Türk milleti çalışkandır, zekidir, Ahlaklıdır, dürüsttür, edeplidir, hayâlıdır, karakteri yüksektir, mazlumu korur, zalimin karşısında mazlumun yanındadır. Saymakla tükenmesi mümkün olmayan yüzlerce benzeri ifade kullanılmıştır. Hiç sorduk mu kendimize bizim bu özelliklerimizin hangisi şuanda mevcut! Birkaç dakika düşündüğünüzde bunlardan hiç birisinin mevcut olmadığını gördüğünüz gibi daha birçok övgü dolu taraflarımızın ise yok olduğunu kendiniz fark edeceksiniz.

Kim yetiştirdiği çocuğunun istediği gibi ahlaklı olduğunu savunabilir.

Kim en güvendiği komşusunun hiç ummadığı bir hareket karşısında şaşırmadığını söyleyebilir.

Kim Siyasilerimizin örnek olacak kadar ahlaklı ifadeler kullandığını hatta her cümleyi seçerek kullandığını savunabilir.

Kim toplu taşıma araçlarında küçüklerin bir büyük gördüğünde hemen kalkıp yer verdiğinden bahsedebilir.

Kim sokak ahlakının aile ahlakını yansıtmadığını söyleyebilir.

Kim yansıyan sokak ahlakının aile ahlakının aynası olmadığını ifade edebilir.

Kim bakkalda, manavda, çarşı pazarda aldatılmadan ticaretini tamamladığını ifade edebilir.

Kim yaptığı işin son derece dürüstçe yaptığını savunabilir. Hangi hâkim, hangi savcı, hangi polis, hangi öğretmen, hangi devlet memuru hakkı ile görevini zevkle yaptığı gibi yaptığı işte tamamen adil, şeffaf olduğunu ifade edebilir. Hangi belediye başkanı, Hangi Kaymakam, Hangi Vali ben toplumun tümüne karşı sorumluluğumu eksiksiz ve yeterli derecede yapmaktayım diyebilir.

İnanın ne özel ne de kamu kurum ve kuruluşlarımızda her ne kadar bugün git yarın gel gibi tutum ve davranışlar azalmış olarak görünüyor olsa da; ne toplum idare edildiği yöneticilerinden memnun ne de yöneticiler idare ettikleri toplumdan memnun.

Nedenler ekonomik, siyasi, iktisadi, ticari vs. sınıfların dışında psikolojik etkenlerde taşıyor olsa da temeline inildiğinde Ahlak, Ahlak, Ahlak, olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hani o kapısına oturduğu tabureyi koyarak (ben şuan kapalıyım)diyerek iş yerinden uzaklaşıp giden esnaf ülkemizin neresinde mevcut.

Hani ben siftah yaptım komşum daha henüz siftah yapmadı bu son istediğin ürünü komşudan al oda siftah yapsın diyen bir esnafı gösterebilecek bir babayiğit var-mı? Bizim kurtuluşumuzun tek bir çıkar yolu var-ki  o ise ne ekonomik, ne siyasi, ne de ticari beceri ve hüner, Tek yol ve tek çare ahlaklı bir toplum olmak için acil bir eylem planını ortaya koymak.

İbrahim Erdem  Karabulut.

 

 

Bu yazı 1306 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum