SİSTEM ARTIK BAŞKANLIK SİSTEMİ...
İbrahim Erdem KARABULUT

İbrahim Erdem KARABULUT

SİSTEM ARTIK BAŞKANLIK SİSTEMİ...

01 Ağustos 2018 - 13:58

Ve derken yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi başlamış bulunmakta. Şimdi, artık Dünya liderinin harekete geçmesi lazım, millet artık yeni icraatları bekliyor. AK Partiden beklenen milletin rahatı, huzuru ve refahı. AK Parti hükümeti yeni sistemle Cumhurbaşkanlığı sistemi bir an önce harekete geçmeli ki toplumun bütün beklentilerine de cevap verilebilsin. Bu, AK Parti için Cumhurbaşkanlığı sistemi için son şans görülüyor.

Yaklaşık 16 yıldır iktidarda bulunan AK Parti hükümeti toplumun bütün beklentilerine cevap veremese de karşısında rakip olmadığı için tek başına Türkiye’yi yönetti. Gerçekte Türkiye’nin tamamı AK Partiden memnun olmasa da karşısına çıkacak adayların daha iyi olmayacağı düşüncesiyle genelde hep AK Partiye oy verdi. AK Parti bunu şube ya da bu şekilde değerlendirdi ama görünen köy kılavuz istemez misali her ne kadar AK Parti deyimi ile Türkiye güllük gülistanlık ise de bilinen şu ki, gerçek bu değil. Fakat Türkiye’nin %50’sinin oyunu alan AK Parti, iktidar eğer 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmeyecek olsaydı Türkiye’nin yarısı eyvah diyecek diğer yarısı ise bayram yapacaktı.

Ben bir köşe yazarı olarak eyvah diyecek olanlardan birisiydim. Çünkü AK parti öyle vaatlerde bulundu ki ne olursa olsun son beş yılı AK partiye vermek gerekir diye düşünen Türkiye’nin %50’si oyunu cumhurbaşkanlığı sisteminde ve ak parti iftarında bütünleşerek kullandı.

Burada Milliyetçi Hareket Partisinin ve Büyük Birlik Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili çok ciddi rol oynadığını da kabul etmek gerek. Eğer AK parti iktidara gelmeyip Cumhurbaşkanlığı sistemi de ilk turda seçilmeseydi, Türkiye’nin %50’si Asırlar geçse de AK partiye şans verilmediği için Türkiye geri kaldı. Eğer cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmiş olsaydı Türkiye dünyada ilk on ekonomi ye girecek bütün toplum huzur ve refaha erişecek terör son bulacak, kişi başı milli gelir artacak, Türkiye en az 100 yıl ileriye gidecekti diye dönüp duracaktı bu argüman. Belki yüzyıllarca kullanılacaktı.

AK partiden en çok zarar gören bireylerden biri olarak Cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçmesinden en çok memnun olan birisiyim. Şimdi sıra AK parti ve yeni sistem Cumhurbaşkanlığı toplumun refahı huzuru için vermiş olduğu taahhütlerin yarısını değil çeyreğini yapma zamanı. Toplum hiç de AK Parti penceresinden bakıldığı gibi değil, toplum yani vatandaş açlık içinde yokluk içinde problem içinde sıkıntı içinde yaşarken tereddütsüz Cumhurbaşkanlığı sistemine ve AK partiye ‘’evet’’ dediyse toplumun beklentilerine bir an önce çare bulunmalı.

Şimdi bu köşe yazımı okuyan AK partililer ya da AK partiye gönül verenler biraz empati kurup kendilerini toplumun diğer yarısı yerine koysunlar. Nedir bu beklentiler? 16 yıllık iktidar da olan AK parti 25 liralık bir telefon faturası ücreti ödenmediği için kesildiğinde 30 TL Açma-Kapama bedeli ödendiğini bilmiyor mu derseniz, tabii ki biliyor. 50 Türk liralık bir elektrik faturası kesildiğinde 30 TL açma kapama bedeli olduğunu hükümet bilmiyor mu veya digiturk, dsmart ya da diğer platformlar bir fatura ödenmediğinde yayını kestikleri herkes tarafından bilindiği halde üst üste gelen birkaç fatura toplanarak faizi eklenip 3000 TL ve 5000 TL gibi rakamlarla icra yoluna gidildiği de hükümet tarafından bilinmekte mi?

Toplum basit gibi görünen bu sıkıntıları her geçen gün daha ağır baskı altında yaşamakta. Sıradan bir örnek vermek gerekirse, 100 Türk lira elektrik faturasını ödemeyen bir vatandaş örneğin tatilde ise ikinci 100 Türk liralık fatura geldiğinde elektriğinin kesildiği gibi açılamayacak gibi bir kör tapayla kapandığını AK parti hükümeti bilmiyor mu? Dünya lideri olarak övündüğümüz sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nüfus sayımına göre dünyadaki en çok yardımı yapan ülke konumunda olduğumuzu Avrupa’ya ve Amerika’ya ifade ederken emeklilerimizin bir çoğunun da 900 TL maaşla Kıvrandığını bilmiyor mu acaba?

Toplum bunların tamamını biliyor ve bunlar bu toplumu Ciddi anlamda yaralamakta. Sosyal devlet olarak bu toplumun zaruri kullanım ihtiyacı olan elektrik, su, doğalgaz ve tek eğlencesi olan televizyonun Platformlarından faturaya mahkûm ederek sıkıntı çekmekten kurtaramadı. Yani elektrik faturasını ödeyemeyen, doğal gaz faturasında gecikme yaşayan bir vatandaşın yaşama hakkı, sosyal devlet anlayışı içerisinde böyle olmamalı. Keza bütün banka verileri bütün icra dairesi kayıtları hükümet tarafından net bir şekilde de bilinmekte.

Toplumun yarısından fazlası borç batağında, kredi kartı faizinde. Bu veriler hükümet tarafından bilinmekte Türkiye’de bir emeklinin orta bir ailenin ne Avrupa ne Amerika hatta Asya ülkeleri vatandaşları ile kıyaslanacak hiçbir yanı yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarından Sosyal Sigortalar Kurumu Emekli Sandığı veya Bağkur’lu 900 ile 1000 TL ve 1500 TL emekli aylığı alan bir emeklinin yukarıda saydığım hangi ülkenin Vatandaşıyla eşdeğer konumda olduğunu hükümetimiz açıklayabilir mi?

Kısacası bunların tümünün düzeleceği umudunu taşıyor yeni sistemin millete devlete ve ülkeye hayırlı olmasını diliyor, beklentileri yüksek olan Türk milletinin problemlerine çözüm üreteceğini düşünüyor ve bu milletin buna çözüm bulabileceğini düşünerek oy verdiğini hatırlatır AK partinin çıraklık, kalfalık, ustalık  ve uzmanlık görevlerini yaptığını, eğer bu uzmanlık döneminde bu beklentilere cevap vermezse AK partinin önümüzdeki beş yılı heba edeceğine beş yıldan sonra AK partinin de diğer siyasi partiler gibi Türkiye gündeminden silinip adı bir daha hatırlanmayacak gibi parti çöplüklerine gönderileceği konusunda zerre kadar kuşku taşımıyorum. AK partinin parti çöplüğünde yerini alması bu ülkeye hiçbir yararı getiremeyeceği gibi sadece milletin bir hayal kırıklığı daha yaşamasına vesile olacağı, bu hayal kırıklıklarının vatandaşa çok pahalıya patlayacak. Dolayısıyla ümit, dua, teselli ve tek çare tutulan AK Parti dolu, eğer aksi olursa bir daha AK partinin ülkede ANAP, DYP. DSP, DP gibi siyaset çöplüğüne gidecek olması çokta önemli değil. Önemli olan milletin zaman kaybı ve hayal kırıklığı.. Türk milleti bu hayal kırıklığını hak etmediği gibi zaman kaybını da hak etmiyor. AK Parti iktidarının bu millet bu devlet bu bayrak bu Vatan ifadelerinde ki samimiyet, hakikaten bu millete vereceği huzur, refah ve sağlık tam anlamıyla kucaklayan bir sosyal devlet yapısıyla olur. Çünkü, Türk milleti bunu hak etmekte.

AK parti İktidarı bunu yapmaya ve verdiği sözleri yerine getirmeye, tariflerini yapmaya Türk milletini Hak ettiği gibi yaşamaya yaşatmaya ve gerçek sosyal devlet anlayışını da göstermelidir ve gösterme zamanına ulaştığına da inanıyor ve bir an önce bekliyoruz.

AK partinin ve yeni Cumhurbaşkanlığı Sisteminin başı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın artık mazeret üretecek polemik yaratacak hiçbir argümanı kalmamıştır... Gereği için acil icraatları da yapacağı yakındır diye de düşünüyorum.

Hoşça kalınız…

Bu yazı 1895 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum