Yeni Trabzonspor…
Kadir BIYIKLI

Kadir BIYIKLI

Yeni Trabzonspor…

06 Ocak 2017 - 03:00

Son kongreden sonra görevi devralan Muharrem Usta ve ekibi için ilk sezon başlıyor. Kasım ayından sonraki dönemi kabul etmiyoruz. Alınan acı mağlubiyetleri unutturacak bir sezon geçirmelerini diliyorum. Gerekenler yapılıyor mu? Kısmen yapıldı. Yapılacaktır da. Usta’nın gittiği yolu Sadri Şener’e benzetiyorum. Takım kurma çabası, tarzı ile Sadri Şener’e yakın bir isim gibi duruyor. Ersun Yanal ile anlaşması ve o dönemden yöneticilerin olması sanki 4. Sadri Şener dönemi gibi görünüyor.

Ersun Yanal’ı eleştirmek kolay. Takım kur dediğinizde kaç teknik adam çıkar bu ülkeden? Ben size sayayım. Şenol Güneş, Ersun Yanal, Samet Aybaba, Mesut Bakkal, Aykut Kocaman. Başka kim olabilir? Bu isimlerden alınabilecek en iyilerden biri Trabzon’a getirildi. Öncesinde scout ekibi oluşturup futbolcu taraması yapıldı. UEFA’da kazanılan kısmen başarı sayılabilecek transfer kısıtlaması ile de yönetim camiayı rahatlattı. Şimdi sıra iyi bir takım kurmakta.

Akyazı ve İyi bir Takım

Önümüzdeki 5 yılın en önemli gelişmeleri Trabzonspor adına Akyazı Spor Kompleksi ve şampiyonluk olmalıdır. Neden bunu böyle diyoruz? Muharrem Usta’nın 50. Yıl dedik olsu 51, 52 söylemi vardı. Keşke böyle olsa. Trabzonsporlular 51 ve 52’ye de razı. Beklerler. Yeter ki sonunda o şampiyonluk gelsin. Bunun için iyi takım şart. Futbolun masada kazanılan oyunlar içinde olduğunu unutmadan, masada da güçlü bir Trabzonspor, Muharrem Usta ile gerçeğe dönmelidir. Hem güçlü, hem zengin hem de nüfuzlu bir işadamı. Cumhurbaşkanı’nın tanıdığı bildiği isim. Geçen sezon Beşiktaş’a hakem ve federasyonun desteği, Trabzonspor’a olursa o şampiyonluk gelir. Olmazsa gelmesi imkansız. Maalesef bu ülke futbolunda hakemsiz, TFF’siz şampiyon olman zor. Ağustos’da başlayacak sezonda hedef ilk 4 olmalı. Nasıl bir takıma gelince? Atıf, Rodeyega, Ndiyaye gibi isimler bu takıma güç katar. Olan takım ne yapacak? Ona Yanal karar versin. Ben olma ihtimali olan oyuncuları takımda tutardım. Bunlardan biri Mustafa Yumlu. Yumlu’nun neden taraftar tarafından sevilmediğini anlamıyorum. Scout ekibinin bulup anlaşmaya vardığı oyuncular olduğunu da biliyorum. Onların katkısıyla top oynayan bir takım izleyeceğiz.

Eleştirmek

Geriye bir sorun kalıyor. Akyazı yetişir mi? Sanırım sezon başına yetişmez. Ancak Eylül Ekim ayına yetişir diye tahmin ediyorum. Avni Aker’de sezona başlanmalıdır. Akyazı tam bitmeden başlamak şehri ve yönetimi rezil eder. Bunun için gerekirse yarım sezon daha beklenip Akyazı’ya geçilsin diyenlerdenim.

Geriye birlik bütünlük kalıyor. Trabzonspor paramparça olduğunda hiçbir şey elde edemez. Medyasının da aklını başına alması lazım. Her bir şeyi eleştirmek olmaz. Eleştiri gereklidir hatta en gerekli konudur ama takım sahaya çıkmadan eleştirmek abesle iştigaldir.

Yönetimin İstanbul’da loca satışı ile ilgili girişimleri var. Trabzonlu büyük işadamları var. Onların bu konuya el atacağına ve zaten sınırlı sayıda olan locaların kısa sürede biteceğine inanıyorum. Yönetim 120 locayı satabilirse ki satar. Akyazı’nın isim hakkını da Turkcell’e 100 milyon Euro gibi bir değere verebilirse borçlar kapanır. Borçlar kapanırsa ne olur? İyi şeyler olmaz. Herkes orayı almak için uğraşır bu kez. Benim vicdanım şunu söylüyor; bundan sonra orası Celil Hekimoğlu’nun olmalı. Hekimoğlu listesini yüzde 70 değiştirmesi gerektiğini de kendisine bildiririm. Daha göz önünde, Türkiye’nin tanıdığı isimleri listesine katmalıdır.

Avrupa Futbol Şampiyonası başlıyor. Oradaki futbol ziyafetini Türkiye’den takip edeceğiz. Ufkumuz gelişecek. Bu arada 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayına da kısa süre kaldı. Herkesin mübarek Ramazan ayını tebrik eder, Trabzonspor’a yeni sezonda başarılar dilerim...

 

Bu yazı 4175 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum