Organ; En Büyük Manidar Bağıştır...
Nuri SAATÇI

Nuri SAATÇI

SAATÇI GÖZÜYLE

Organ; En Büyük Manidar Bağıştır...

23 Kasım 2020 - 02:01

       Sağlığında organlarının bağışlanmasına gerekli izni vermiş kişilerin organlarının bağışlanması dinen "GÜNAH MI, SEVAP MI" sorusuna yıllarca takılıp kaldık. İslam alimlerince caiz görülmemiş, insan kerametine aykırı olduğu vurgulanmıştır. Diyanet; bu olumsuzluğa nihayet son vererek organ naklinin caiz olduğu ve bağışta bulunanların çok sevap kazanacağını beyan etti.
       Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin tedavi maksadıyla doku ve organlarının bir kısmını organ yetmezliği olan ve çile çekenlere en büyük bağış değil mi? Bir kişinin sağlığında vermiş olduğu karar ve "cana can" katacak olan organlar yeniden hayat bulacak. Hem bu bağış öyle parayla pulla değil..!! Ev, araba, arsa, takı herkes bağış yapabilir ama hepsi paraya bağlı olan hediyelerdir. Organ bağışı asla parayla bağışlanmaz..
        Neden böyle bir makaleyi ele alıp, yazdım.. 
        Hemen  belirteyim.. 8  Kasım'da abim Kürşat'ın sevgili eşi Mimar Nilgün Saruhan SAATÇI yengemizi böbrek yetersizliğinden kaybettik. Diyalize bağlı yaşamını sürdürmeye çalıştı.. Uygun böbrek bulunamadığından olacak bu bağış kararını aldı. Diyaliz makinası gelip geçici lakin bağışlanan  tek böbrek umarım uygun  hastaya  nakledilmiştir..
         Dünyada ve ülkemizde organ nakli bekleyen binlerce hasta var. Umutla kendilerini hayata  bağlayacak olan  organı beklemekte. Ülkemizde bu sayı bakanlıkça 30 binin üzerinde. Çeşitli kampanyalarla  pek çok kişi  gerekli formu doldurdu. Tabi bu arada ailenin onay vermesi gerekmekte.. Ölüm her an yanı başımızda. Bu yıl gerçekten tüm dünyaya uğursuz geldi ve bir buçuk milyon insan Covid -19'dan  hayatını kaybetti ve her geçen gün binlerce ölüm vakaları da oluyor. Ülkemizde de durum vahim. Tek rakamlı ölümlerden 3 rakamlı resmi kayıtlı ölümler oluyor. Gençken  alınan  bağış kararı daha önem arz ediyor. Zira 70 yaş üzeri bağışlanan  organlar uyum sağlayamıyor.. Bizler  nasıl ki farkındalık yaratmak için engellilere ortak tavrımızı koyuyor onlar için çeşitli paylaşımlar yapıyorsak  bu kez daha gerçekci bağışlanan organ bağışı kampanyalarına yönelelim. Beden ölünce organ ölmüyor. Uzman kişiler zamanla yarışarak bağışçının organını en büyük ilaç, deva olan organı organ bekleyenlere kavuşturmak için büyük özveri ve çaba sarfediyor.
          Ailemizde, sülalemizde bir ilki yaşattın sevgili yengem. Bu onur  senden geldi. Nurlar içinde rahat uyu. Umuyorum bağışladığın organlar hayat bulacak çok ama çok dualar alacaksın. Bizlere örnek olan bu bağış kampanyalarla çoğalsın. Allah'a bir can borcumuz var lakin bir bağışla bir çok organlarımızı zamanında bağışlar isek pek çok cana da ikinci yaşamı vereceğimizi unutmamalıyız. Mekanın Cennet olsun YENGEM.
Hoşça kalınız...

Bu yazı 2603 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum