YAŞASIN CUMHURİYET...
Nuri SAATÇI

Nuri SAATÇI

SAATÇI GÖZÜYLE

YAŞASIN CUMHURİYET...

27 Ekim 2021 - 15:18

Cumhuriyet ve ATATÜRK Türk milleti için birbirinden  ayrı düşünülmeyen bir kavramdır. Cumhuriyet ve Atatürk için hele ki son yıllarda iyi, güzel şeyleri paylaşmak, hep gündeme almak gerekliğine inanıyor , sabote edilmek uğraşısı içinde olanları kınıyorum.
Yurdu işgal altından kurtaracaksın, cumhuriyeti kuracaksın, çağdaş medeni dünyada varlığını sürdürebilmek için devrimleri  gerçekleştireceksin sonrada eleştirilecek sin.Yok öğle bir şey..Bugün nasıl 98.yılını kutluyorsak  ilelebet  cumhuriyet ve onun emanetçileri  olan gençlik asırlara taşıyarak cumhuriyeti yaşatacaklardır.Bundan asla kimsenin en küçük endişesi olmasın..
Atatürk; yalnızca savaş meydanlarında değil, devlet adamlığı misyonu ile dünya tarihine iz bırakmış  büyük bir komutan ve dehadır.
Cumhuriyet fazilettir. Çağdaşlığı ve uygarlığı sunar. Bugüne kadar hep barışçıl çözüm arıyorsak  atanın " Yurtta barış, dünyada barış " sözü ile tarihe, geleceğe ışık olduğundandır. Kimsenin bir karış toprağında asla gözümüz yoktur. Özellikle içinde bulunduğumuz Suriye batağında  bir kez daha dile  getirerek  dünya barışı ve huzuru için  ülkelerin toprak bütünlüğünden  yana olduğumuz için, oradayız mesajını verdik, veriyoruz. Ülkemiz güvenliği ve huzurumuz için  lanet terörle olan  mücadelemizden taviz vermeden üstün kararlılıkla  mücadelemizi sürdürüyor, önümüze çıkanları temizleye temizleye  refaha huzura  kavuşacağız. Rabbim eli tetikte  Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun diyor ve şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.
Tahtını düşünen padişah yenilen  düşmanla  birlikte yurdu terk etti.Lozan barış  antlaşmasıyla  her ne kadar imza atılmasa da  yeni bir devlet doğdu.13 Ekim 1923 de  Ankara başkent  oldu 28  Ekim  1923 akşamı ata  ne demişti ;
- Beyler, efendiler  yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz diyerek bugünlere  , 98.yılına geldik. Tüm yurtta  büyük coşku  içinde KKTC ve dış temsilciliklerimizde  kutlayacağız. Yaşadığım yer olan  Beylikdüzü’ndeki kutlama etkinliğine meşaleler altında özel  hazırlanmış kocaman  bayrağımızı gururla elden ele taşıyarak  cumhuriyet coşkusunu yaşamak ve yaşatmak için dev yürüyüşe gene nasip olursa katılacağım.
Bu toprakların en anlamlı  günü olan  29 Ekim Cumhuriyet bayramının  nasıl ve hangi zaman aralığında kutlanacağı  kanunla belirtilmiştir. Kutlamalar  sakın sabote edilmeye çalışılmasın. Dünya Atayı göklere çıkarırken biz heykeline orakla saldıran, parçalamak isteyen yobazlarla  mücadele ediyoruz. Ne yazık ki  son cuma  hutbesinde  ne ata nede  Cumhuriyetle ilgili  tık yoktu. Unutmuş gözden kaçmış olmalı! Siz siz olun sakın ha  hasta olmayın bahane üretmeden al bayrağını as iş yerine, evine  katıl kutlamalara..
Türk ibaresi TC  hep asılı kalsın. Macaristan anayasasına  3.madde olarak Türklerle  kardeşiz  ibaresini koyarken  bu kin, düşmanlık ne diye.. SEN ÇOK YAŞA  CUMHURİYET..
Hoşça kalınız…
 

Bu yazı 948 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum