YENİ YILA MERHABA...
Nuri SAATÇI

Nuri SAATÇI

SAATÇI GÖZÜYLE

YENİ YILA MERHABA...

20 Aralık 2020 - 18:24

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Acısıyla, tatlısıyla koca bir yılı geride bırakacağız. Hiç de iyi geçmeyen 2020'yi unutup hayal ve beklentilerimizi yeni yıla, bir başka heyecan ve umuda bırakacağız. Dünya ve ülkemize, barış, huzur, refahlı bir ekonomi ve çağın hastalığı 'Corona'dan arınmış sağlıklı yıl bekliyoruz.

ÖNCE SAĞLIK..
Covid-19 oldukça bulaşıcı ve ölümcül olması tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alarm zilleri çalmaya başladı. Tek haneli ölümcül vakalar üç haneli ölümler hala sürmekte. Neredeyse 4 günde bin insanımızı kaybeder olduk. Dünyada 17 milyona ulaşan sayı ülkemizde16 bini aşmış durumda. Aşılama sürecinde kafalarda soru işaretleri bıraktı. Ben şahsen kendi milli aşımızı bekliyorum. Erciyes Üniversetimizin çalışmaları bitme aşamasında. Çin aşılarından kaçınır olduk. Ne derece  faydalı olacak, yan tesirleri.. Acaba 2. bir kıyım mı olacak düşünceleri gibi deli sorular kafamızı karıştırıyor. Alınan 50 milyon aşı illaki birilerine şırıngalanacak.
Türkiye dünyadaki en iyi performansı sergilemede, dünyaya  örnek olduk. Bir kez daha sağlık çalışanlarımıza en kalbi şükranlarımızı sunarken, yitirdiğimiz doktor ve sağlık çalışanlarımıza rahmetler diliyorum. Amaç; virüsün yayılmasını önlemek, bir gömlek düğmesinin iliği kadar küçük mikrop adeta dünyayı esir aldı. Ne bar, ne pavyon ne de kalabalık ortam bıraktı. Sık sık gerçekleştirilen kısıtlamalarla azalma görüldü. Avrupa'da kısıtlama protestoları yangın, yağmaya dönüşürken bizde bu tür gösterilere rastlanmadı. Uyum içinde maske,-mesafe - temizlik ana kurallarına bir madde de ben ekleyerek 4 parmak semboluna eş değer bir gösteri olarak  sabırı da eklemek istiyorum. Meydanlar sağlıkçılara, bizlere  yani medya mensuplarına, kuşlara kalırken turistler de muaf tutuldu. Yani bunlar da dörtledi.. Esnaflar belirli saatlerde açık olup günlük ihtiyaçlar yaya  olarak gerçekleşecek. Tek tük sıkıntı yansıyan görüntüler sadece polis-zabıtadan kaçış sahneleri maske zorunluluğu ve aşırıya kaçan eğlence mekanları sıkı denetimde olsun ve devam etsin istiyoruz.. Kesilen cezalar ne olacak? İllaki ya affa ya da bir çeşit ödemelerle ev, arsa taşıt alım satımlarında karşımıza çıkacak.

EKONOMİK DURUM..
Ekonomik alanda hareketli dalgalanmalar yaşandı. Altın ve döviz tarihinde ilkleri yaşadık, gördük. Dış ticaret açığımız da hayli arttı ve Merkez Bankası boşalan hazineyi doldurmak için gerekli adımları ve önlemleri almakta. Dış ticaret açığımız da hayli kabardı. İhraç ürünlerimiz pazar ve talep daralması yaşadık ve yaşıyoruz. Marketlerde yeterli denetimler cılız kalınca zam üstüne zam yaptılar. ABD ve AB ülkemize uyguladıkları YAPTIRIMLAR da tuzu biberi oldu. Bu gelişmeler karşısında biz de boş durmadık kendi özümüze, silahımızı helikopter motorumuzu ve mühimmat gereçlerimiz için düğmeye bastık yerli üretime ağırlık vererek yağımızla  kavrulmaya yöneleceğiz. Ağır silah gereksinimleri umuyorum siyasi atmosferde çözülür. Bir de elimizdeki kozları önlerine koyarız... İncirlik üssünü bir kez daha  kapatırız. Boğazların hakimiyeti keşke tam elimizde olsa!
Yeni bütçe 12 günlük süreç içerisinde meclisten geçti. Ama hırla, gürle birazda gırgırla.. Bize de hayırlı olsun demek düşer.. Yeni zamlar yeni yıla girmeden birer beşer geldi. Sıra orta direğin iyileştirme, asgari ücretin açıklanmasına odaklandı. 4 Ocak'ta hepsi olur beklentinin gerisinde ücretler yansıyacak 3600 beklentisi de yeni yıla sarktı...Deprem mağdurları , afetlerden doğan zararlar, pandemi süreci içindeki esnaf yaraları kısmen başladı. Deprem evleri geçte olsa bitmeye yakınken destek ödemeleri sürüyor.
2020 yılının en anlamlı sevindirici olayı bence Azerbaycan halkının ve ordusunun Mehmetçik desteğiyle 28 yıl aradan sonra Ermenilerce gasp edilen yerlerin geri alınması. Dünyaya adeta parmak ısırtan kahraman ordumuz Libya ve Afganistan'daki  kalıcı durum için tezkerenin uzatılması da gerçekleşecek, meclisten geçecek. Destan yazan kahraman ordumuzla gurur duyuyoruz. Azeri halkı savaştan kaçmadı. Bizdeki kaçkınlar nargilelerini püskürtmeye devam etsinler yakındır onları da püskürterek yükünü azaltacağız. Sayıları 300 olan teröristlerin sonu geldi. Narkotik tim kaynaklarını kurutuyor. FETÖ ağı gittikce azalıyor, asayişte önemli adımlar sevindiriyor. Kahraman ordumuza ve güvenlik kolluk görevlilerimize minnettarız.. 
Yeni yıla yeni kısıtlamalar içinde 4 gün gene evdeyiz. Noel/Yılbaşı kutlamalarına bu yıl mola verdik. Ama halkımız gene kendi imkanları dahilinde bu kez evlerinde kutlayacak. Ben de  kutlayacağım o meşhur Noeli ama ne bardakla, ne de şampanya ile... O gün benim  yani 1 Ocak doğum günüm. Bir yılın  geçmişini muhasebe ederek 64'e girerken daha bir yıl kısıtlamalara vaktim kaldı deyip yeni yılı hep beraber huzur dolu, sağlıklı günler içerisinde geçirelim duasında olacağım.
YENİ YIL, HAYIRLARA VESİLE OLSUN...
Hoşça kalınız...

Bu yazı 2645 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum