PANDEMİ SÜRECİ'NİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ
Psikolog Damla Pia TONYA

Psikolog Damla Pia TONYA

Psikolog Gözüyle

PANDEMİ SÜRECİ'NİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

30 Nisan 2020 - 16:59

Yakın zamana kadar herkesin kendi hayat düzeni, koşturmacası, planları ve sorumlulukları vardı. "Evde Kal" çağrısı yapılması ile birlikte herkes kişisel karantinasına girdi.
Bu döneme kadar hayatın zorlukları, ağır sorumlulukları, ailelerin beklentileri ile boğuşurken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorduk.
Aynı zamanda; hayat şartlarındaki zorunluluklar haricinde yakın çevremizde bulunan kişilerle özenli zamanlar geçiremiyorduk. Kısaca; aslında aile bireylerini ve yakın çevremizi yeteri kadar tanımıyorduk. Pandemi süreci başladığında,  sürecin bu denli uzun süreceğini ve COVID-19 salgınının böylesine ciddi boyutlara taşınacağını halk öngöremedi.

Tedbirler arttırılmak zorunda kaldı çünkü kısıtlamalara rağmen tedbirsiz davranan kişiler, sosyal mesafeyi önemsemeyen yakınlıktaki görüşmeler, toplumsal alanlara giden kişileri görmek mümkündü.  Salgının gerçekleriyle yüz yüze gelince, farklı ruhsal durumlar yaşanmaya başlandı. Sağlık otoritelerinin açıklamalarının yanı sıra sosyal platformlarda kaygı arttırıcı bilgi kirlilikleri ve karmaşaya neden olacak senaryolar da karşımıza çıktı. Toplumda yanlış ve abartılı bilgileri benimseyip, yaymaya başlayanlar oldu. Bu ortam; ruhsal hastalıklara yatkınlıkları olan kişilerin hastalıklarını gün yüzüne çıkardı. Genel anlamda;  kişilerde anksiyete bozukluğu, hastalık hastalığı, panik bozukluk ve saplantı zorlantı bozukluğu gibi ruhsal hastalıkların oranları artış gösterdi.

Kişileri daha fazla karmaşaya ve doğru olmayan bilgiye maruz bırakan sosyal platformlar ve farklı yayın organlarının takibi, ev içi olumsuz durumların artmasına neden oldu. Sosyal izolasyon, gündelik hayat rutininin değişmesi, ekonomik şartların zorlaşması ve aynı alan içerisinde uzun zaman geçirilmesi nedeniyle öfke kontrol sorunları, hastalık  hastalığı, kaygı bozuklukları ve yeme içme bozuklukları baş gösterdi. Psikolojik iyi olma halinden uzaklaşma, kişilerin bağışıklık sistemini de zayıflattı. Evde kendimizin uygulayacağı basit yöntemlerle bu süreçteki ruh sağlığımızı yeniden dirençli hale getirebiliriz.
Neler Yapılabiliriz?

1) Bu sürecin geçici olduğu mesajını sürekli kendimize hatırlatmalı ve süreçten olağan hayat rutinimize uygun ev içi programlamalar yapmalıyız.
2) Gün içerisinde spor veya meditasyon gibi ruh ve beden sağlığımıza olumlu etkisi olacak programlar yapmalıyız. Özellikle çocukların biriken enerjilerini harcamaları için çok faydalı olacaktır.
3) İnternet üzerinden değişik platformları takip etmek yerine resmi veriler ve açıklamaların olduğu kanal veya sayfalara itibar etmeliyiz.
4) Gelecek planlarınızı kendinize hatırlatın. Bu dönemin geçici bir süreç olduğunu ve sona ereceğini unutmamak gerekir. Sağlık otoritelerinin önerilerini uygulamalıyız. Tedbirleri doğru uyguladığımız zaman bu sürecin daha kısa zamanda sona ereceğini bilmemiz lazım.
5) Yoğun iş ve hayat temposundan dolayı vakit ayıramadığımız sorumluluklarımızın üzerine eğilelim. Çocuklarımızla oyunlar oynayalım, ailece film akşamları düzenleyelim, beraber spor aktiviteleri yapalım.
6) Çocuklarımızın birer birey olduklarını hatırlayalım. Haftalık çalışma ve etkinlik planlamalarının tablosunu oluşturmakta yardımcı olun. Ancak bu denetlemesini yapın. Çocuklarınızın kendi sorumlulukları olduğunu unutmayın.
 
Psikolog & Uzman Adli Psikolog
DPT Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Damla Pia TONYA
 

Bu yazı 32910 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum