BİR CAN OLMAK...
Songül YILDIZ

Songül YILDIZ

BİR CAN OLMAK...

16 Mart 2017 - 01:39

Sağlık sorunlarımdan dolayı yazılarıma aralar vermek zorunda kaldım. Şimdi her şey olmasa da bir kısım sorunları çözmüş olanın rahatlığı içinde kaldığım yerden devam ediyorum.

   Bir şeyin değerini bilmek için kaybetmek yada kaybetme eşiğine gelmek şart mı? Mantık her zaman elindekinin değerini bil derken, kaybetmek için verilen tüm cabayı neyin tetiklediğini hiç anlayamadım.

   Sağlığı yerinde olan birinin uyuşturucu kullanıp, sigara içmesi ve tüm hastalıklara davetiye çıkarması gibi. Ben her zaman kaybetmekten korktum korkuyorum. En iyi değer bilenlerdenim. Bunun başında sağlık ve sevdiklerim gelir, Sağlık hayat kalitemiz demektir, sevdiklerimiz ise teminatımız.

   Sağlık sorunum doğuştan kronik göz rahatsızlığı. Kornea sorunundan dolayı iki gözümden de ameliyat olmak zorunda kaldım. Görme kaybı %90-95 civarında olunca korna nakli gerçekleştirildi. Kolay gibi görünse de aslında sıkıntılı bir süreç. Vücudun yabancı bir organı kabul etmesi tüm sorun bitti anlamına gelmiyor. direnciniz düştüğü anda vücut ilk yabancı organı yada organları reddediyor yani bir ömür kontrol altında ve her zaman sağlıklı olmak zorundasın.

    Evet iki göz, iki nakil, Bilmediğim ve hiç bir zaman öğrenemeyeceğim iki güzel insanın küçük gibi görünse de benim için paha biçilmez derecede büyük kıymetli organlarını taşıyorum. Şimdi onlar benim dünyamın güneşleri.

   Organ bağışının ne kadar önemli olduğunu küçük yaştan beri bilirim. Bu nedenle kornea nakli olmadan yıllar önce organlarımı bağışlamıştım. Birine değil birçok kişiye umut oluyorsunuz bir ya da bir kaç organınız ile. Düşünün sizi sevenler size ait bir parçayı her zaman görecekler ve siz hiç onlar için gitmiş olmayacaksınız. Siz ve sizin sevdiklerinize her zaman minnet, şükran duyan, her an size dua eden birçok kişi olacak.

   Ölümü bile bile beklemek dile kolaydır, birinin size umut olması için beklemek, çekilen acıların son bulması için dua etmek, genç ya da küçük bedenlere can olmak. Ülkemizde organ nakli için bekleyen o kadar çok insan varken bunları görmezden gelmek ne insanlığa ne inanca sığar.

   Şimdi hepimiz o hastaların yenine en sevdiğimizi koymalıyız, işte o zaman durumun ne kadar zor ve acı bir tablo olduğunu görürüz. Organ bağışının ne kadar önemli ve kıymetli bir davranış olduğunu anlamış oluruz.

  Bir canda bir can oluruz...

  Hoşça kalınız…

 

Bu yazı 1536 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum