Mehmet Akif Güngören'de anıldı

Güngören Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi’nde 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi.

Mehmet Akif Güngören'de anıldı

Güngören Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi’nde 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi.

Mehmet Akif Güngören'de anıldı
Editor: admin
18 Mart 2016 - 23:37

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necat Birinci'nin konuşmacı olarak katılımıyla Güngören Erdem Bayazıt Anadolu Lisesinde gerçekleşti.

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Kenan Aydın, Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ŞEKAV Başkanı Ali Beyaz, DÜMES Başkanı Muzaffer Ilıcak hazır bulunduğu program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiye başladı.

Okul Müdürü Remzi İlhan açılış konuşmasında “Türk milletinin tarihini ve eşsiz mücadelesini anlatan İstiklal Marşı'mızı ve Mehmet Akif Ersoy'u günümüzün en yetkin isimlerinden olan büyük doğu pınarından beslenmiş, Türk ruh köküne bağlı şahsiyetlerle, fikriyatı en iyi anlayanlardan olduğuna inandığımız kıymetli hocam Sayın Prof. Dr. Necat Birinci’den dinleyeceğiz. Kendisi burada iken benim konu hakkında konuşmam anlamsız olacaktır. Kendisine bizleri kırmayıp aramızda bulunduğu için teşekkür ediyorum.” dedi.

Güngören Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan sunumun ardından kürsüye çıkan Eski MEB Müsteşarı Prof. Dr. Necat Birinci, “Güçlü şahsiyetlerini yeni nesillere anlatamayan toplumlar, tarihlerinden kopuk, ruhları dumura uğramış, hamle enerjilerinden mahrum, gelişmeleri imkansız halde olan topluluk cüruhları halinde kalırlar ve çöküş başlar. İşte Mehmet Akif Ersoy anlaşılması ve yeni nesillere anlatılması gereken o güçlü şahsiyetlerden biridir. Bugün size 20.yüzyılı, Mehmet Akif'in niçin gerekli olduğunu, İstiklal Marşı'nın yazılış evresine giden yolu anlatmaya çalışacağım.” dedi. Birinci'nin 20.yüzyılın önemli olaylarından, başta Mehmet Akif olmak üzere Türk aydınlarının Milli Mücadeleye desteklerinden bahsettiği ve Mehmet Akif şiirlerinden de bölümlere yer verdiği konuşması katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle dinlendi.

Programın sonunda Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman Prof.Dr. Necat Birinci'ye çiçek takdim etti. 

Bu haber 1467 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum