Nural Pano Sanayi İle Sektör Sorunlarını Gündeme Taşıdık

Ülkemizde Sanayileşme ve sıkıntıları giderek artan sorunları ele aldık İsatnbul GÜNDEM Gazetesi olarak bizi kabul edip sorularımızı cevapladığı için NURAL PANO SANAYİ işletmecisi Veli Doğduay' a teşekkür ediyoruz.

Nural Pano Sanayi İle Sektör Sorunlarını Gündeme Taşıdık

Ülkemizde Sanayileşme ve sıkıntıları giderek artan sorunları ele aldık İsatnbul GÜNDEM Gazetesi olarak bizi kabul edip sorularımızı cevapladığı için NURAL PANO SANAYİ işletmecisi Veli Doğduay' a teşekkür ediyoruz.

Nural Pano Sanayi İle Sektör Sorunlarını Gündeme Taşıdık
Editor: admin
25 Eylül 2017 - 14:41

Hepimizin çok iyi bildiği gibi Ülkemizde hızla artanh sanayileşme ve buna bağlı olarak artan sorunlar var. Ağır sanayi kurmak ve işletmek çok zor ve sıkıntılı bir süreçtir Ülkemiz genelinde ağır sanayinden tutun orta ölçekli ağır ve haif sanayileşmede en çok karşılaşılan sorunlar hammadde gidirek artan hammamade fiyatları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yetişmiş kalifiye eleman bulmak çok zor.

Nural Pano Sanayinin ortaklarından Veli Doğduay ile yaptıkları röportajda iş ve devletin sağladığı imkan ve olanakları konuşarak sorunlarını tartıştık.

Arıcı: Veli Bey yapmış olduğunuz işin niteliği ve özelliği nedir.

Doğduay: Öncelikle İstanbul GÜNDEM Gazetesi olarak Sanayi Sektörünün sorunlarına eğilip bizlerle bugün bu röportajı yaptığınız için teşekkür ediyorum.

Yapmış olduğumuz iş metal sektöründe faaliyet göstermekteyiz metalin her çeşidinin iş yerimizde işlenmesi ile alakalalı kaliteye önem verek makine parkurlarımızda işleyerek Ülke ekonomisine katkı sağlayıp sanayinin ülkemiz genelinde daha kaliteli ve verimli bir hale gelmesi ve sektörlerin gelişip ülke ekonomisine katkı sağlaması ve yine en önemli sorun olan işssizliğin ortadan kalkmasına yönekil çalışmalarımızı sürdürerek imkanlarımız dahilinide ürün yelpazemizi geliştirmeye çalışıyoruz dedi.

Arıcı: Veli bey üretmiş oldunuz ürünleri iç piyasayamı yoksa ihratacata yönelikmi çalışıyorsunuz.

Doğduay: Firmamız iç piyasaya yönelik çalışmaktadır ama ürünlerimiz ülkemizde bulunan ihraçat yapan firmalarında tedarikçisi konumunda olduğumuz için ürünlerimiz dış piyasa pazarınada gitmektedir.

Biz bildiğiniz gibi metal sektöründe faaliyet göstermekteyiz yani sac üzerine çalışmaktayız bu firmalar sac üzerine olan ürünleri bizden tedarik edarak bazı farklı işlelerde yaparak ihracat yapıyorlar, biz direk olarak ihracat yapmıyoruz firmaların ihtiyacı ürünleri tedarik ediyoruz ve onlara sunuyoruz firmamızında dolaylı yönden ihracata katkısı bulunmaktadır dedi.

Arıcı: Veli Bey bu tür bir sektöre ve piyasaya girmek nasıl ve nereden aklınıza geldi metal sektörü çok zor ve sıkıntılı bir sektördür.

Doğduay: Evet kesinlikle çok zor ve sıkıntılı bir iştir yaptığımız fakat biz bu işe Dedemiz bu meslği yaptığından bizlerde devam ederek geliştirdik bu günlere geldik. Fakat yıllardır bu mesleğin içinde olduğumuz halde her hangi bir bıkkınlık ve sıkıntımız yok işimizi severek ve sahip çıkarak yapıyoruz bizler aile büyüklerimizden böyle gördük ve yapıyoruz işimizi geliştirerek devam etmeye başarı çıtamızı ve grafiğimizi yükselterek sektörde bir numara olma yolunda emin adımlarla yolumuzda ilerliyoruz dedi.

Arıcı: Yapmış olduğunuz ürünler özellikle nerelerde ve hangi sektörlerde kullanımkatadır.

Doğduay: Yapmış olduğumuz ürünler özellikle sac ürünü olduğu için hemen, hemen tüm sektörlere hitap ediyor örnek verecek olursak Kuyumculuktan, Gıdaya, Ayakabıcılıktan, Gıdaya gibi sac ve sac ürünlerinin kullanıldığı tüm sektörlere hitap etmekteyiz sac tüm sektörlerde kullanılan bir madendir dedi.

Arıcı: Veli Bey bilindiği üzere teknoloji her geçen gün gelişiyor ve kendini yeniliyor sizler hızla gelişen bu teknolojiye yetişebiliyormusunuz.

Doğduay: Evet NURAL PANA SANAYİ olarak her türlü yenilihe ve taknolojik gelişmeye açığız ve yakından takip ediyoruz etmek zorundayızda çağın gerisinde kalırsak kendimizi teknolojinin gerisinde bırakarak eski teknoloji ile iş yapmaya çalışırsak çok uzun süre bu sektörün içinde kalmamız mümkün değildir zaten.

İçinde buluduğumuz metal sektörü teknolojiye uyumlu olmak zorunda çalışma alanımız ve yelpazemiz geniş olduğu için biz teknolojiyi takip etmek istemesekte bizi teknolojiyi takip etme zorluyor yenilikleri bulup firmamıza getirerek sektörde bu günlere kadar ayakta kalmayı başardık dedi.

Arıcı: İmalatını yaptığınız ürünlerin tasarımları sfirmanızamı ait yoksa başka yerlerden temin edip üretim yapıyorsunuz.

Doğduay: İmlatını yaptığımız ürünlerin % 85 inin tasarımı bize aittir, zaten firmamızın kullandığı üç boyutlu tasarım da bünyamizde oldruğundan çoğu ürünlerimizi kendimiz tasarlıyoruz geri kalan % 15 inide ya fason çalışıyoruz yada bize üretimini yapıcağımız ürünün çizimini getirip bizler de yapıyoruz dedi.

Arıcı: Veli bey içinde bulunduğunuz sektörle ilgili önem arzeden konular nelerdir yani böyle bir madde veya kanun olursa sektör canlanır önümüzdeki engeller kalkar diye bilyeceğiniz varmıdır.

Doğduay: 1- En önemli sıkıntımız Devlet Desteği bütün firmaları kapsamıyor Deletin verdiği destek genelde ithalat ve ihracat yapan büyük firmaları kapsıyor bizler gibi orta ölçekte iş yapan firmalara yönelik bir destek pek fazla yok diyebilirim.

Evet destek var ama bizler faydalanamıyoruz önümüzde çok engeller var yani bürokratik engeller var önümüzde Devletten isteğimiz bu engellerin kaldırılıp önümüzün açılmasını talep ediyoruz eyer ülkemizde sanayinin gelişip artamısın ve büyümesini istiyorlarsa ayrıca işssizlğinin minimum seviyeye düşmesi için devletin önümüzdeki engelleri kaldırması gerekmektedir bunlarıda zaten devlette biliyor dedi.

Mesela devlet desteği alabilmemiz için vergi borcumuz ve ssk borcumuzun olmaması gerekiyor zaten şu an piyasada faaliyet gösteren orta ölçekli tüm firmaların bu borçları bulunmaktadır, dolayısıyla devlet desteği yok denecek kadar az.

Buna mukabil olarak piyasada nakit döngü yani sirkülasyon çok az buda orta ölçekli firmaları ister, istemez etkilemektedir. Kosgebin desteğinden faydalanamadık başvurduk kosgepten çıktı ama alamadık banka işi yokuşa sürdü dolayısıyla ondanda faydalanamadık şu anda kendi imkanlarımızla ayakta durmlaya çalışıyoruz dedi.

NURAL PONA SANAYİ işletmecisi Veli Doğduay' a tekrar teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Haber: Foto: Yalçın Arıcı

 

 

 

 

 

Bu haber 7097 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum