'Sinemanın Sultanı'na fahri doktora

Türkan Şoray’a, Beykent Üniversitesi tarafından düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi.

'Sinemanın Sultanı'na fahri doktora

Türkan Şoray’a, Beykent Üniversitesi tarafından düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi.

'Sinemanın Sultanı'na fahri doktora
Editor: admin
18 Mart 2016 - 23:51

Türkan Şoray’a, Beykent Üniversitesi tarafından düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi.

Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlenen törene, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Karahan, ünlü sinema sanatçısı Türkan Şoray, üniversite mütevelli heyeti, belediye yetkilileri, sanatseverler ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Şoray onlarla bol bol fotoğraf çektirdi. Ardından ünlü sanatçı kucağına aldığı bebekle poz verdi.

Törende konuşan ünlü sanatçı Şoray'a rektör tarafından fahri doktora verildi ve cübbe giydirildi. Unvan verilmesinin ardından duygu ve düşüncelerini paylaşan Şoray geçtiğimiz günlerde Ankara Kızılay’da yaşanan terör saldırısına dikkat çekti. Şoray, “Çok acılı günler geçiriyoruz, masum insanlarımızı kaybettik, yüreğimiz karardı. Artık sevgiyle, kardeşlik duygularıyla ve milletçe kenetlenmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“İyi ki sinemacı olmuşum ve hayatımı buna adamışım”

Hayatın kendisine birçok güzellik verdiğini söyleyen Türkan Şoray, "Beykent Üniversitesi’nin değerli bilim insanları, akademisyenleri ve sinema öğrencileri değerlendirilerek böyle onurlandırılmak, ömrümün sonuna kadar benim için unutamayacağım bir anı olacak. Bu onuru ömrümün sonuna kadar gururlu taşıyacağım. Bu yaşam da bir ayrılacak ve hayatın çok büyük bir lütfudur. Şu anların değerini o kadar iyi biliyorum ve mutluyum ki, bu mutluluğu yaşattığı için teşekkür ediyorum. İyi ki sinemacı olmuşum ve hayatımı buna adamışım. Sinema bana işte bu güzellikleri verdi. Teşekkürler sinema diyorum” ifadelerini kullandı. Şoray'ın konuşması sırasında zaman zaman duygulandığı da görüldü.

“Kendimi hiçbir zaman star olarak görmedim, göremiyorum”

Yıllarca sinemaya emek verdiğini söyleyen Türkan Şoray konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hepimiz sinema emekçisiyiz. Ben kendimi hiçbir zaman star olarak görmedim, göremiyorum. Çünkü burada sinemacı olmak isteyen arkadaşlarda bilir. Sinema emek isteyen bir sanat ve kolektif dalıdır. Onu aşkla sevmek lazım. Böyle bir onura layık görüldüm ise bunda yıllardır birlikte çalıştığım yönetmenlerimiz, set arkasındaki arkadaşlarımız, senaristlerimizin bende emekleri var, onlara çok şey borçluyum. Belki onların sayesinde bu onura eriştim. Onlara da buradan çok teşekkür ediyorum.”
Törenin ardından Şoray üniversite yetkilileriyle birlikte fuaye alanını gezdi. 

Bu haber 1164 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum