Teşkilatlarında Görev Almış Eski İlçe Başkanları Hayır Dedi

Geçmiş dönemlerde İstanbul' da MHP İlçe Başkanlığı yapmış olan ve siyasetin duayenyeri arasında yar alan isimler ortak deklerasyon yayınlayarak 16 Nisan' da yapılacak olan Anayasa referandumunda hayır deme kararı aldı.

Teşkilatlarında Görev Almış Eski İlçe Başkanları Hayır Dedi

Geçmiş dönemlerde İstanbul' da MHP İlçe Başkanlığı yapmış olan ve siyasetin duayenyeri arasında yar alan isimler ortak deklerasyon yayınlayarak 16 Nisan' da yapılacak olan Anayasa referandumunda hayır deme kararı aldı.

Teşkilatlarında Görev Almış Eski İlçe Başkanları Hayır Dedi
Editor: YALÇIN ARICI
16 Mart 2017 - 17:14

MHP İstanbul’da ilçe başkanlığı yapmış 139 eski ilçe başkanı referandumda HAYIR deklerasyonu yayınladı.

Bu akşam yemekli toplantıda bir araya gelen ilçe başkanları neden HAYIR dediklerini bir deklarasyon yayınlayarak kamuoyu ile paylaştı.

İşte o deklarasyon ve deklarasyona imza atanlar:

KAMUOYUNA DUYURU

Ülkemiz, 16 Nisan 2017 tarihinde, geleceğimiz için hayati önem taşıyan bir referanduma gidecektir.

Öncelikle bir yarı doğrudan demokrasi yöntemi olan referandumun, kendisine özgü koşulları dikkate alındığında “evet” ve “hayır” arasında alternatifi olmayan bir seçimi dayatması özellikle son 15 yıldır giderek artan toplumsal kutuplaşmamız açısından büyük sakıncalar taşımaktadır. Bununla birlikte Türkiye’nin referandum tarihine bakıldığında dönemsel olarak bu yolla alınan kararların ilerleyen yıllarda büyük tartışmalara yol açtığı görülmektedir. 2010 anayasa değişikliği referandumu bunun en yakın örneği olarak hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır.

Dolayısıyla ülkemiz 15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından başta FETÖ terör örgütü, DEAŞ ve PKK/PYD olmak üzere birçok cephede yoğun bir mücadele sürdürürken böyle bir kutuplaşma aracının milletimizin kucağına bırakılmış olması manidar olduğu kadar kaygı vericidir.

Türkiye’nin bugün ihtiyaç duyduğu şey “evet” ve “hayır” arasında sıkışmış, birliktelik inancı bu merkezde ayrışmış toplum kesimleri yaratmak yerine; geleceği kuşatabilmiş bir milletin mensupları ile ülkemizin hak ettiği konuma taşınması ülküsü olmalıdır.

Bu gereklilik karşısında Türkiye’nin yaklaşık 150 yıllık parlamenter demokrasi geleneğini bir kenara bırakıp, Anayasanın çizdiği sınırların dışına çıkmayı yönetim metodu olarak benimsemiş bir zihniyetin “tek adamlık” hedefine ortak olmak veya katkı sağlamak kabul edilebilir değildir.

Biz Türk Milliyetçilerinin vazifesi her şeyden önce ülkemizin birlik ve bütünlüğünü korumak, milletimizin refah ve mutluluğunu artırmak, aynı şekilde ülkümüzün bir gereği olarak demokrasimizin ilerlemesini sağlamaktır.

Ne yazık ki ülkeyi terör örgütlerinin savaş alanı haline getiren, ortak amaçlarımızdan uzaklaştıran ve uluslararası camiada büyük bir çıkmaza doğru sürükleyen mevcut iktidarın her kandırıldığında imdadına yetişmek, Türk Milliyetçilerinin kutlu vazifesine aykırılık teşkil etmektedir.

Bizler, İstanbul’da Milliyetçi Hareket Partisinde bir dönem görev yapmış ilçe başkanları olarak belirtmek isteriz ki; milliyetçiliği ayaklar altına alan, dile varmaz hakaretlerle ülkülerimizi hedef gösteren, terörist başı Öcalan ile müzakere eden, hiç çekinmeden eyalet sisteminin avantajlarından bahsedebilen ve daha şehitlerimizin hesabı sorulmamışken sözde devletin paçavrasını protokolde şanlı bayrağımızın yanına layık gören bir siyasi anlayışın ülkücü/milliyetçi hareketin gelecek tasavvurunda yeri yoktur ve bundan böyle de olmayacaktır.

Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 1975 yılından bu yana ortaya koyduğu “hürriyetçi/parlamenter nizam” ideali, Milliyetçi Hareket Partisinin parti programı ve seçim beyannameleri çerçevesinde Türkiye’nin yaşadığı hükümet sistemi sorunlarının parlamenter demokrasinin kapsamı içerisinde kalınarak çözülmesi gerektiğini savunuyoruz.

Bu çerçevede, 18 madde halinde parlamentodan geçirilen ve adına “Cumhurbaşkanlığı sistemi” denilen bütünleşik anayasa değişikliği paketinin önemli belirsizlikler ve büyük tuzaklarla iç içe olduğunu görüyoruz. Referandumda milletin önüne getirilecek olan Anayasa değişikliğinin özetle şu temel problem ve eksiklikleri barındırdığını hatırlatmak istiyoruz.

* Bu maddeler genel kabul görmüş hükümet sistemleri irdelendiğinde, keskin kuvvetler ayrılığını öngören bir Başkanlık modeli olmadığı gibi, ülkemizin koşullarına aykırılık teşkil eden bir sistem hüviyetindedir.

* Türk yönetim geleneğinde yürütmenin merkezde ya da tek elden idaresi söz konusu olsa da aynı yönetim geleneğinin toy, kurultay, istişare ve meşveret gibi denge/kontrol mekanizmalarını bir öğreti olarak kazandırması günümüz kuvvetler ayrılığı prensibinin işlerliğini vazgeçilmez kılmaktadır. Getirilmek istenen hükümet modelinde ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan etme yetkisi, meclisi fesih ve meclis onayına mecbur olmadan bütçe çıkarma yetkisi gibi düzenlemeler milli iradenin en büyük tecellisi olan TBMM’yi şekli bir organ haline dönüştürmektedir.

* Aynı şekilde kuvvetler ayrılığının diğer bir taşıyıcısı olan yargı organının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlayacak denge mekanizması da bu öneride bulunmamaktadır. Zira Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay’ın yanı sıra Hakimler Savcılar Kurulu’nun 6, Anayasa Mahkemesinin 12 üyesini doğrudan, diğer üyeleri ise parlamento çoğunluğu üzerinden belirleyecek bir Devlet Başkanının öngörülmesi Türkiye’nin siyasal/toplumsal barış ve huzuruna en büyük darbeyi indireceği düşüncesindeyiz.

* Yine bu değişiklik önerisinde Cumhurbaşkanına tanınan “üst düzey bürokratları belirleme ve atama” yetkisi son derece geniş bir ifade olup, toplumun farklı kesimleri arasındaki fırsat adaletini ortadan kaldıran bir anlayışa sahiptir. Partili bir cumhurbaşkanı ile birlikte düşünüldüğünde bu önerinin Türkiye’deki siyasi rekabeti tamamen askıya alacağını tahmin etmek zor değildir.

* Bu değişiklik önerisi kamu tüzel kişiliğinin cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlenmesi ve olağanüstü hal dönemlerinde bunun denetim dışına çıkarılması gibi “süper yetkileri” tek bir kişide toplaması sebebiyle büyük tehlikeleri barındırmaktadır. Bu haliyle orta ve uzun vadede bölgeli devlet sistemine, eyalet yapılanmalarına ve onların farklı formlarına zemin oluşturabilecek riskli bir içeriğe sahiptir.

İşte yukarıdaki temel ilkeler ve özetle sıraladığımız teknik gerekçeler çerçevesinde, ülkücü/milliyetçi hareketin sarsılmaz neferleri olarak 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Referandum’da “HAYIR” diyerek ülkemizin birliğine, geleceğine, demokrasisine ve ülkülerimize sahip çıkacağımızı büyük Türk milletine saygıyla arz ediyoruz.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE….

ADALAR:

Ali Fuat Akalın

Yahya Bayrak

ARNAVUTKÖY:

Fatih Babacan

ATAŞEHİR:

Oğuz Sarul

Mahmut Kılıç

AVCILAR:

Ergün Koçak

Ahmet Darbaz

Erdoğan Karakal

Yaşar Seyisoğlu

Bekir Gül

BAĞCILAR:

Hakkı Polat

Ali Erdemir

BAHÇELİEVLER:

Kemal Karakaş

Muharrem Yüksel

Muharrem Gürcü

BAKIRKÖY:

Mehmet Ural

Remzi Yazgan

BAŞAKŞEHİR:

Celalettin Akyol

BAYRAMPAŞA:

Aydın Kurtuluş

Kadir Başer

Resul Çakmakçı

BEŞİKTAŞ:

Tuncay Buruşuk

Yaşar Alçiçek

Uğur Fora

Bekir Filizbay

BEYOĞLU:

Müjdat Öztürk

Murat Doğan

Murat Gültekin

Zeki Çakır

Murat Hafifbilek

Ramazan Sert

B. ÇEKMECE

Tahir Yavrucuk

Salih Akkurt

Habip Kızılöz

Adil Sirkecioğlu

Nejat Durmuş

BEYKOZ

Akif Taşdemir

Hamit Olgun Çoşkuntuna

Ali Emanet

Mehmet Pulant

Mehmet Öncü

Ahmet Çıngıl

Tuğrul Selçuk

ÇATALCA:

Niyazi Uyar

Ayhan Yıldırım

Meriç Özden

Sönmez Beyoğlu

Ahmet Kanber Yıldız

Güney Tez

ÇEKMEKÖY:

Yücel Coşkun

Ethem Kurnaz

Nihat Genç

ESENLER

Erdal Eker

Lütfü Kahveci

Ahmet Fidan

ESENYURT

Onur Gül

Mehmet Özcan

Erdal Altun

EYÜP:

Halil Feyizoğlu

Halil Tanrıverdi

Mehmet Üstün

Köksal Kaçmaz

Ahmet ince

Selim Duran:

Hadi Özerdem

Bilal Çalışkan

Muhsin Küçük

Şükrü Akçan

FATİH

Ali Dinçer Çolak :

Memduh Yellice

Mustafa Aydın

Yalçın Kırıkçı

Hasan Benli

Recep Priştina

Bülent Şen

Metin ekmekçioğlu

GAZİOSMANPAŞA:

Aytekin Çalışkan

Mutullah Kantar

İsmail Korkmaz

GÜNGÖREN

Yılmaz Hacıabdullahoğlu

KADIKÖY:

Hayrullah Savaş

Nusret Esi

Ali İhsan Üsküdarlı

Abdullah Kökten

KAĞITHANE:

Nizamettin Cevahiroğlu

KARTAL

Şenol Yondemir

Serdoğan Akbay

Mehmet Güngör

Engin Nurhat

Mustafa Çakıcı

Mukadder Gürcan

Şahin uygun

KÜÇÜK ÇEKMECE

Yahya Sarı

Hüseyin Doğan

Ali Akkır

MALTEPE:

Halit Can

Dursun Çolak

Cengiz Gökçe

Ercan Sarıca

Metin Dağıstan

PENDİK

Serdar Okay

Mustafa Çakıroğlu

Erdinç Kılıç

Yılmaz Saraç

Tevfik Ay

SANCAKTEPE:

Yaşar Özkan

Orhan Genç

SİLİVRİ:

Nedim Dündar

ŞİLE:

Hüseyin Özgür

Hüseyin Bayraktar

Esat Şahin

Adnan Sönmez

ŞİŞLİ:

Suat Kızılkaya

Semih Tek

Rafet Aslan

TUZLA

Recep Karaot

Ali Torlak

İcabi Soytürk

Muhammed Demirbaş

Faruk Akgün

ÜSKÜDAR

Ali Şanalmış

Habib Suiçmez

Erhan Öztunç

Necdet Yıldırım

Ömer Ekşi

Mehmet Ekşi

Hüseyin Öz

ÜMRANİYE

Sabri Şenel

Kaya Hazine:

Selim Tahmaz

Yüksel Yurt

Mustafa Kemal Aydın

İsmail Türk

 

Bu haber 3165 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • itiwetexeriy
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Prednisone Without Prescription[/url] Prednisone Online http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
 • eigoqxakuga
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Prednisone Online[/url] Buy Prednisone Online http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
 • eulokoma
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Buy Prednisone[/url] Prednisone 20 Mg http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
 • ducomgs
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Prednisone 20mg[/url] Prednisone Online http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
 • idejoledrayku
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Prednisone Without Prescription[/url] Prednisone Without Dr Prescription http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
 • aciwoqevum
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Buy Prednisone Online[/url] Buy Prednisone http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
 • ahguseye
  2 yıl önce
  [url=http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/]Prednisone 20 Mg[/url] Prednisone http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/